AKTUALNOŚCI
Zdobywca tytułu „ Miedzynarodowa Ciężarówka Roku 2019, nowy F-MAX jest gotów ruszyć w drogę! Dzięki obszernej kabinie, mocy oraz najnowszej technologii, F-MAX wita Cię w zupełne nowym świecie!

Jakie usługi wykonywane są na stacjach diagnostycznych i dlaczego są ważne dla właścicieli pojazdów?

Każdy pojazd należy poddawać regularnym badaniom diagnostycznym, które mają na celu potwierdzenie zadowalającego stanu technicznego pojazdu, co umożliwia jego zarejestrowanie i przedłużenie ważności dowodu rejestracyjnego. Badania diagnostyczne sprawiają, że stan pojazdów jest a bieżąco monitorowany, dzięki czemu wszelkie problemy związane z ich prawidłowych funkcjonowaniem mogą być szybko wyeliminowane. W okręgowej stacji kontroli pojazdów auto wjeżdża na stanowisko kontrolne, na którym wykwalifikowany pracownik poddaje je dokładnym badaniom. Jakie usługi wykonywane są na stacjach diagnostycznych i dlaczego są ważne dla właścicieli pojazdów?

Czym jest okręgowa stacja kontroli pojazdów?

Okręgowa stacja kontroli pojazdów to instytucja, w której różnego typu pojazdy poddawane są diagnozie. Działanie placówki ma na celu kontrolowanie stan technicznego pojazdów, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czas wykonania badań diagnostycznych wyznaczony jest w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu, a jego nieprzestrzeganie może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Każdy przegląd pojazdu musi być przeprowadzany cyklicznie, to znaczy po raz pierwszy w terminie trzech lat od daty produkcji auta, następny w przeciągu pięciu lat, a każdy kolejny w odstępie roku. Brak wykonania badań diagnostycznych skutkuje niemożliwością przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego i wykluczeniem pojazdu z ruchu drogowego.

Na wielu stacjach diagnostycznych możliwe jest także skorzystanie z usług mechanika, takich jak naprawa i wymiana amortyzatorów, zawieszenia lub układu hamulców. Poza tym właściciele pojazdów mogą na miejscu naprawić różnego rodzaju usterki techniczne, które zostały wykryte w trakcie przeglądu.

Wyposażenie kontrolno-pomiarowe okręgowej stacji kontroli pojazdów

Stacje kontroli pojazdów mogą być przelotowe lub nieprzelotowe, przy czym dużo częściej można spotkać się z tym pierwszym. W takim wypadku instytucja musi być wyposażona w odpowiedniej wielkości bramę wjazdową i wyjazdową, która dostosowana jest także do pojazdów wielkogabarytowych. W stanowiska nieprzelotowe mogą być wyposażone jedynie stacje kontroli pojazdów, na których przeprowadzane są badania pojazdów o DMC do 3,5 tony. Takie stanowisko musi składać się z następujących elementów:

  • powierzchni poziomej, nazywanej „ławą pomiarową;
  • powierzchni roboczej;
  • powierzchni pomocniczej, wyposażonej w urządzenia i przyrządy;
  • kanału przeglądowego lub urządzenia przeznaczonego do podnoszenia całego pojazdu;
  • wyposażenia kontrolno-pomiarowego;
  • wyposażenie technologicznego.

Wymogiem jest, aby z kanału możliwe było odprowadzanie ścieków do studzienki bezodpływowej lub instalacji technologicznej. Poza tym musi być on wyposażony co najmniej w wentylację nawiewną oraz umożliwiające pracę oświetlenie. Okręgowa stacja kontroli pojazdów musi być też wyposażona w następujące urządzenia kontrolno-pomiarowe:

  • urządzenia płytowego lub rolkowego, służącego do kontroli hamulców;
  • urządzenia przeznaczonego do oceny prawidłowego ustawienia kół jezdnych pojazdu;
  • przyrządu do regulacji i pomiaru ciśnienia powietrza w oponach;
  • przyrządu do pomiaru ustawienia i jasności świateł;
  • przyrządu umożliwiającego dokonanie pomiaru przepuszczalności światła w szybach;
  • miernika poziomu dźwięku;
  • dymomierza;
  • przyrządu do sprawdzenia złącza elektrycznego pojazdu z przyczepą;
  • przyrządu wymuszającego kontrolowany nacisk na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy,
  • urządzenia do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi;
  • czytnika informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD;
  • wieloskładnikowego analizatora spalin, który wykorzystuje się do silników o zapłonie iskrowym;
  • kontrolera hamulców;
  • zestawu narzędzi monterskich;
  • podstawowego zestawu przyrządów mierniczych.

Wskazane elementy wyposażenia mogą być rozdzielone na kilka stanowisk kontrolnych, jeżeli tylko nie zaburza to ciągłości i płynności przeprowadzanych badań kontrolnych. Stacje, które przeprowadzają diagnostykę w szerszym zakresie, muszą być także zaopatrzone w:

  • przyrządy do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi;
  • elektroniczny detektor gazów, za pomocą którego wykonywany jest pomiar nieszczelności instalacji gazowej;
  • urządzenie służące do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia;
  • komplet kluczy dynamometrycznych.

Okręgowe stacje kontroli pojazdów mogą być też wyposażone w inne dodatkowe sprzęty pod warunkiem, że spełniają określone w przepisach wymagania. Podstawowe wyposażenie technologiczne obejmuje:

  • oświetlenie elektryczne i punkty odbioru energii elektrycznej;
  • instalację sprężonego powietrza;
  • odpływ ścieków;
  • wentylację naturalną oraz mechaniczną;
  • indywidualne wyciągi spalin;
  • ogrzewanie;
  • czujniki poziomu gazu płynnego i ziemnego.

Takie wyposażenie techniczne i kontrolno-pomiarowe sprawia, że auta mogą być dokładnie zdiagnozowane i poddane ocenie, czy mogą zostać dopuszczone do ruchu drogowego.

Jakie usługi wykonywane są przez stacje diagnostyczne?

Na okręgowej stacji kontroli pojazdów przeprowadzane są testy diagnostyczne, które należy wykonać przed rejestracją każdego pojazdu oraz w późniejszym etapie cyklicznie, co określone jest w dowodzie rejestracyjnym. Na miejscu przeprowadzane są różnego rodzaj usługi, takie jak badania okresowe pojazdów nieprzekraczających 3,5 tony, motocyklu czy ciągników rolniczych.

Wykonywane są też testy powypadkowe pojazdów sprowadzanych z zagranicy lub wyposażonych w instalację LPG. Na stacjach diagnostycznych można także wykonać przegląd ciężarówek oraz sprawdzić sprawność amortyzatorów.

Rodzaje badań technicznych wykonywanych przez stacje diagnostyczne

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek regularnego wykonywania badań technicznych, co w przeciwnym wypadku może skutkować mandatem lub poważniejszymi konsekwencjami dla kierowcy. Diagnostyka pojazdów ma na celu skontrolowanie, czy określona maszyna może być dopuszczona do uczestnictwa w ruchu drogowym, nie zagrażając przy tym jego uczestnikom.

Taki obowiązek nałożony jest na samochody osobowe, ciągniki rolnicze, motorowery, auta dostawcze, ciężarówki, przyczepy, a nawet pojazdy wolnobieżne. Diagnostykę pojazdów dzieli się na:

  • badania okresowe;
  • badania dodatkowe;
  • badania sprawdzające zgodność z warunkami technicznymi.

Brak aktualnych badań technicznych może skutkować nie tylko mandatem, ale także odebraniem dowodu rejestracyjnego, dlatego nie należy o nich zapominać.

Przegląd rejestracyjny pojazdów – na czym polega?

Przegląd rejestracyjny pojazdów nazywany jest inaczej technicznym. W czasie przeprowadzania badań analizowane są różne parametry aut, takie jak sprawność oświetlenia, ogumienia, zawieszenia, nadwozia, układu kierowniczego, pasów bezpieczeństwa, poziomu emisji zanieczyszczeń, układ wydechowego oraz obowiązkowego wyposażenia pojazdu.

Na okręgowych stacjach kontroli pojazdów wykonywane są także tak zwane ponowne sprawdzenia – są to badania techniczne pojazdów, które podczas poprzedniej kontroli zostały skierowane do serwisu.

Dlaczego badania diagnostyczne pojazdów są ważne dla kierowców?

Pierwsze badanie diagnostyczne pojazdu należy wykonać przed upływem 3 lat od daty jego produkcji, kolejny po dwóch latach od poprzedniego przeglądu, a każdy kolejny raz w roku. Termin przeglądu zapisany jest w dowodzie rejestracyjnym auta – pracownik stacji diagnostycznej po dokonaniu przeglądu zapisuje jego ważność w dokumencie.

Terminowe wykonanie badań diagnostycznych pojazdu jest ważne dla kierowców, ponieważ przegapienie wyznaczonej daty może wiązać się z różnego rodzaju konsekwencjami w razie rutynowej kontroli przez przedstawicieli władz. Jeżeli jednak udasz się na badanie techniczne po terminie, ze strony pracowników kontroli pojazdów nie czekają Cię żadne konsekwencje.

Wykonanie badania technicznego pojazdu kilka dni po wyznaczonym terminie zdarza się wielu kierowcom i najczęściej nie jest to wynik niesubordynacji, a zwykłego przegapienia wyznaczonej daty. Jeżeli więc nie masz aktualnego przeglądu, ale Twój samochód jest sprawny techniczne, w razie zatrzymania policjant najprawdopodobniej wyda Ci skierowanie na przegląd.

Przedstawiciel władz może co prawda zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, jednak dokument kierujący na badania diagnostyczne upoważnia do poruszania się autem przez siedem dni od momentu zatrzymania.

W Porębski Transport & Logistic przeprowadzamy profesjonalną kontrolę techniczną różnego typu pojazdów. Nasza stacja diagnostyczna wyposażona jest w profesjonalny sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram